2025.05.29. 07:00
Zivatar csütörtökön? A népi bölcsesség szerint ez csak a kezdet!
A nap kezdetben még napsütéssel indulhat, de ne dőljünk hátra: nyugat felől fokozatosan beborul az ég, és délutántól egyre több helyen alakulhatnak ki záporok, zivatarok. Az északnyugati szél is erőre kap – a Mátrában és a Zemplén környékén akár viharos lökésekkel is szolgálhat az időjárás.
A Köpönyeg.hu előrejelzése szerint ma ismét megmutatja változékony arcát az időjárás. A hőmérséklet csúcsértéke 17 és 24 fok között mozog majd: a Duna-Tisza közén lehet a legmelegebb, míg északkeleten, különösen a határ mentén hűvösebb idő várható.

Forrás: Mediaworks
A nap folyamán kezdetben még lehet napos időszakokkal is számolni, főként a nyugati országrészben, azonban a keleti megyékben, így Nógrádban is, egyre inkább a felhőké lesz a főszerep. A délután és a kora este folyamán eső, zápor, néhol zivatar is kialakulhat – érdemes esernyővel elindulni otthonról.
Szeles időjárás a kínálatban
Az északnyugati szelet többfelé élénk, a Dunántúlon és a magasabb hegyvidéki területeken, így a Mátrában és a Zemplénben, időnként viharos széllökések is kísérhetik.
Mit mondtak volna elődeink az ilyen időről?
A népi megfigyelések szerint, ha május végén gyakran fúj az északi szél és záporos idő következik, az a „rossz nyár” előjele lehet. A palóc hagyományokban, amelyek Nógrádban különösen erősek, úgy tartották:
„Május utolsó szele, aratásnak nem kedve.”
Ez arra utal, hogy a nyár eleji szeles, csapadékos idő késleltetheti a termények beérését. Egy másik mondás szerint:
„Ha a széllel jön az eső, három napig nem szűnő.”
– vagyis ha a záporokat szél kíséri, akkor több napos csapadékos időszakra kell felkészülni.
A régi falusi közösségek figyelték az égi jeleket: a szivárvány például „meghasadt égnek” számított, és azt jelentette, hogy „az eső még visszatér”.