2025.05.18. 13:10
Durván rászállt a Revolutosokra az adóhatóság, tömeges ellenőrzések jöhetnek Nógrádban is
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal minden eddiginél szigorúbb fellépést helyezett kilátásba a külföldi bankszámlát használó adózókkal szemben. A figyelem középpontjába most különösen a Revolut került, a Magyarországon és így a nógrádiak körében is egyre népszerűbb virtuális pénzügyi szolgáltatásról ugyanis a NAV már részletes adatokat kap.
A magyar adóhatóság már 2025-től 116 ország és joghatóság pénzintézeteivel cserél automatikusan számlainformációt az uniós és nemzetközi egyezmények alapján. Ennek köszönhetően a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) előtt ma már nem marad rejtve semmilyen külföldi pénzügyi számla, így például a Revoluton vezetett egyenlegek és beérkező jövedelmek sem.

Forrás: Revolut
Revolut a mobilon, NAV a háttérben
A 2023-as adóév kapcsán több mint 1,4 millió külföldön vezetett bankszámláról – 91 országból – érkezett információ a NAV-hoz, ezek közül jelentős számban Revolut-számlák szerepeltek – írja cikkében a Világgazdaság. A hivatal adatai szerint az elmúlt évben 3000 adózónál indítottak vizsgálatot, ezek során 2,5 milliárd forint eltitkolt jövedelmet tártak fel, és 461 millió forint adóhiányt állapítottak meg.
A hivatal tapasztalatai szerint a leggyakrabban elfelejtett – vagy szándékosan kihagyott – bevallandó jövedelmek közé tartoznak:
- lakáskiadásból származó bevételek,
- ingatlanértékesítés utáni jövedelmek,
- kamat, osztalék és más tőkejövedelmek.
Ezek gyakran érkeznek külföldi (például Revolutos) számlákra, így az ellenőrzések során a NAV külön figyelmet fordít ezekre.
Szigorú következmények a mulasztóknak
Az adóhatóság hangsúlyozta: ha valaki nem vallja be a külföldről származó jövedelmét, nem csupán az elmaradt adót kell utólag megfizetnie, hanem adóhiány, adóbírság és késedelmi pótlék is terheli a mulasztást. A hivatal szerint az adóbevallási tervezet beküldése előtt minden esetben érdemes leellenőrizni, hogy a 2024-ben szerzett jövedelmek maradéktalanul szerepelnek-e a bevallásban. A NAV hangsúlyozta: a digitális pénzügyi megoldások korában már sincs több „láthatatlan” jövedelem.