2025.03.28. 06:50
Megnéztük, mely nógrádi településekre telepíthetnek bankautomatát
Több lépcsőben és lélekszámhoz kötve valósulhat meg a kormány azon terve, miszerint minden településen kell működnie bankautomatának. Első körben azon kétezer fő feletti ATM-mel nem rendelkező települések kaphatnak bankjegykibocsátó készüléket, ahol az önkormányzatok azt kérik és biztosítják a helyet hozzá. Utánajártunk, Nógrádban hová kell még automata.
Mint arról portálunkon korábban beszámoltunk Magyarország valamennyi településére kerülhet legalább egy bankautomata (ATM). Ennek megvalósításáról Nagy Mártonnak, a nemzetgazdasági miniszternek kell tervet készítenie április 30-ig. Az ATM hálózat országos kiépítéséről hétfőn tárgyalt Nagy Márton miniszter Jelasity Radovánnal, a Magyar Bankszövetség elnökével, Becsei András alelnökkel és dr. Kovács Levente főtitkárral. A tárgyalásról a Magyar Bankszövetség a honlapján számolt be.

Forrás: MW/Illusztráció
Ezeket az ATM-el nem rendelkező településeket érinti
„A találkozót a konstruktív együttműködés és a gazdaság fellendítése iránti elkötelezettség határozta meg. A társadalmi igény és a kormányzati elvárások mentén a Magyar Bankszövetség megerősítette azon elköteleződését, hogy növelje az ATM-ek földrajzi lefedettségét hazánkban. Ugyanakkor a Bankszövetség felhívja a figyelmet az arányosság fontosságára, ami szükségessé teszi, hogy a magyarországi lakhelyű számlatulajdonosok számára bankkártyát biztosító külföldi székhelyű pénzügyi szolgáltatók megkülönböztetés nélkül részt vállaljanak ezen társadalmi feladat ellátásában. Első körben a 2.000 főnél nagyobb, ATM-mel nem rendelkező települések kaphatnak bankjegykibocsátó készüléket, amennyiben annak fizikai elhelyezését a helyi önkormányzatok kérik, illetve ehhez a helyszínt biztosítani tudják” – olvasható a honlapon közzétett közleményben.
Kiemelték, a kormányrendelet szándéka az, hogy a készpénzellátás országos hálózata fenntartásra kerüljön, tovább fejlődjön. A fentiek szerint vállalt ATM hálózat kiépítése ezt a célt szolgálja. Hozzátették, az optimális, vidékcentrikus készpénzellátási hálózat megvalósítása megköveteli a kormányrendelet rugalmas részletszabályainak kidolgozását.
Tilos a működő bankautomatákat megszüntetni
A Magyar Közlönyben hétfőn megjelent kormányrendelet szerint minden már meglévő ATM-et – a cserén kívül – üzemeltetni kell, leszerelni pedig nem lehet azokat. Továbbá a bankfiók kifizetési számláról történő készpénzkifizetési szolgáltatását sem szüntetheti meg. Az előírást megszegő bankokat 2 millió forinttól egészen 200 millió forintig terjedő bírsággal sújthatja a Magyar Nemzeti Bank.
Nógrádban huszonnégy településen működik ATM
A Belügyminisztérium 2025-ös népesség-nyilvántartó statisztikája alapján Nógrád vármegyében jelenleg tizenegy kétezer fő feletti település van. Ezek mindegyikén, Salgótarjánban, Balassagyarmaton, Bátonyterenyén, Pásztón, Rétságon, Szécsényben, Érsekvadkerten, Romhányban, Somoskőújfaluban, Karancslapujtőn és Diósjenőn is működik legalább egy bankautomata. Ennek értelmében a kormány terve egyelőre még nem érinti szűkebb hazánkat.
A Magyar Nemzeti Bank adatai alapján egyébként az is kiderült, hogy ezeken a településeken kívül Nógrád vármegyében tizenhárom olyan van még, ahol működik ATM: Vanyarc, Nógrád, Drégelypalánk, Mátraterenye, Bercel, Buják, Héhalom, Hollókő, Mátranovák, Magyarnándor, Palotás, Kazár, Nagyoroszi. Nógrád vármegyében összesen huszonnégy településen működik jelenleg valamely pénzintézet által bankautomata.
A bankfiók végleg bezár, de a bankautomata marad
Mint ahogy korábban megírtuk, hosszú évek óta működik Szécsényben a környék népszerű bankfiókja, amelyet az OTP Bank Nyrt. üzemeltet. A kereskedelmi bank, azonban most úgy döntött, hogy április 25-én végleg bezárja a szécsényi bankfiókját. A be és kifizetésre alkalmas ATM, viszont marad. A kereskedelmi bank gazdasági okokra hivatkozva, illetve az elektronikus lehetőségek terjedésével indokolta a döntését. A bankfiók ügyfeleinek a jövőben Salgótarjánba kell menniük, amennyiben személyes elintéznivalójuk van a bankkal.
Ezeket is ajánljuk: