2025.02.12. 17:30
Hatalmas áruházak váltják az eltűnő nógrádi kisboltokat? Itt a válasz!
Időről időre téma a közösségi médiában a kisebb üzletek megszűnése Nógrád-szerte. Az egyik helyen lehúzott rolók, szürke kirakatok, üres üzlethelyiségek miatt szomorkodnak, máshol viszont látványos áruházépítések, hatalmas kereskedelmi komplexumok tervei hozzák lázba a lakosságot. Utánajártunk, hogy milyen folyamatok zajlanak le a kiskereskedelemben.
Hosszú évek óta tapasztalhatják a vásárlók, hogy nagy reményekkel megnyílnak, majd néhány hónap, talán év próbálkozás után bezárnak a kisebb üzletek; sőt, olykor hosszabb múltra visszatekintő kiskereskedések is lakatot tesznek boltjaik ajtajára. A különböző nógrádi Facebook-közösségekben is rendszeresen feltűnik a téma, és az üres kirakatokról készült fotók mellett együtt próbálják megfejteni a folyamatok mögött álló, vélt vagy valós okokat a netezők. Ami biztos: a jelenség nem újkeletű, a klasszikus kisboltok megszűnésének magyarázata pedig korántsem egyetlen tényezőben keresendő. A búslakodás közben sorra jönnek a Nógrádba és környékére – akár a Felvidékre – települő nagyobb áruházakról és áruházláncokról szóló hírek is, melyek szintén megmozgatják a vásárlók fantáziáját.

Forrás: cpigroup.hu
Mi történik a klasszikus kisboltokkal, butikokkal?
Nagy vihart kavart a közelmúltban egy Facebook-bejegyzés. A posztoló bezárt, üresen álló, kiadó vagy eladó üzlethelyiségeket fotózott Salgótarjánban – némelyik ezek közül már évek óta gazdát, esetleg új bérlőt keres –, a szomorú látványt bemutató képeket pedig feltöltötte a közösségi médiába. Bejegyzése valóságos kommentcunamit indított el, a téma láthatóan megmozgatta a helybelieket.
„Nem mintha ez máshol nem így lenne. Budapest utcái is ugyanezt a látvány mutatják. Kicsi üzletek, kis bevétellel, hatalmas kiadásokkal. Sajnos, nagyon nehéz egy üzletet nyereségesen üzemeltetni. Salgótarjánban pedig extrán nehéz. (…) Nincs fizetőképes kereslet. (…) Hasonló a helyzet a nyugati városokban is! Győr, Sopron, Szombathely stb. (…) Az irreális bérleti díjak lehetetlenné teszik a gazdaságos működést. Jobb helyzetben lévő városokban a valós számok halmazán értelmezhető díjak vannak. (…) Ez nem csak Salgótarjánban probléma, a világon mindenhol csökken a kiskereskedelmi üzletek száma. Az online kereskedelem és a nagy áruházak miatt fenntarthatatlan ennyi üzlet” – próbálták feltárni az okokat a kommentelők.
Húsz év alatt az üzletek negyede eltűnt a régióban
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból jól látszik, hogy az elmúlt két évtizedben a magyar kiskereskedelmi szerkezet jelentős átalakuláson ment keresztül. A változások persze nemcsak országos szinten voltak érzékelhetők, hanem például az északi régióban és vármegyénkben is. Meg kell jegyezni ugyanakkor, hogy Nógrádban az elmúlt húsz évben az országos átlagnál is nagyobb volt a visszaesés a tízezer lakosra jutó üzletek számát tekintve.
Míg 2001-ben országosan átlagosan 154 üzlet jutott 10 ezer lakosra, addig 2023-ra ez az érték 111-re csökkent, ami közel 28 százalékos visszaesést jelent. Nógrád vármegyében 2001-ben 133 üzlet jutott 10 ezer lakosra – azaz már akkor is átlag alatti –, 2023-ban viszont már csupán 96, ami arányaiban szinte megegyezik az országos csökkenés mértékével. Az észak-magyarországi régió egészét nézve a trendek hasonlóak, bár némileg kedvezőbbek a nógrádi helyzetnél. 2001-ben a régióban 134 üzlet jutott tízezer lakosra, míg 2023-ra ez az érték 100-ra esett vissza, ami körülbelül 25 százalékos csökkenésnek felel meg.
Már inkább nagy áruházakban és online vásárolgatunk
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a kiskereskedelmi üzletek számának csökkenése több tényező közös eredménye. Egyrészt a Covid-járvány okozta digitális robbanás nyomán elképesztő mértékben fokozódott az online vásárlás térnyerése és soha nem látott lendülettel felpörgött a futárszolgálatok forgalma, másrészt pedig a nemzetközi kereskedelmi láncok egyre aktívabb jelenléte is háttérbe szorítja a kisebb üzleteket. Fontosak a demográfiai változások is: a lakosságszám csökkenése és a lakosság korösszetételének átalakulása is hozzájárulnak a kisboltok piacvesztéséhez.
Jól látszik, hogy az elmúlt években vármegyénk is a nagyobb üzletláncok és nemzetközi diszkontáruházak célkeresztjébe került. 2023 tavaszán írtunk arról, hogy az ALDI megnyitotta első áruházát Nógrádban. A balassagyarmati üzletnyitásra hatalmas tömeg volt kíváncsi, százméteres sor kígyózott az áruház előtt már a kora reggeli órákban.
Hosszú éveken át lázban tartotta a helyieket, hogy végül üzletet nyit-e a Kik Salgótarjánban. Éppen egy éve, tavaly februárban végül pont került a történet végére: az ország 120. Kik-áruháza Salgótarjánban nyílt meg.
Hasonlóan élénk érdeklődés övezi a TEDi üzletnyitási terveiről szóló híreket is. Bár hivatalosan nem erősítették meg, úgy tudjuk, hogy a salgótarjáni Lakber mögött, a Réginyomda üzletház épületébe alakítják ki a TEDi áruházat. Az ingatlanból kiköltöznek az eddigi bérlők, például a salgótarjániak egyik kedvenc cukrászdája is új helyen működik majd tovább.
Néhány hete robbant a bomba: egész konkrét információk láttak napvilágot arról, hogy hamarosan elkezdődhet a salgótarjáni Stop Shop bevásárlópark építése. A beruházók ebben az esetben is eléggé titokzatosak, azonban egy kormányhivatali dokumentumból kiderült a szándék, illetve több részlet is a tervezett beruházással kapcsolatban. Az első ütemben egy 7566 négyzetméteres épületet húznának fel a Lidl mögötti területen. Ez 11 üzlethelyiséget foglalhat magában, és 362 parkolóhelyet is létesítenek majd.
A magyar-szlovák határtól alig 10 kilométerre található Losoncon – Salgótarján belvárosától is csupán 35 kilométer távolságra – február végén megnyitja kapuit az OC Spektrum bevásárlóközpont. Itt egyébként már régóta működik egy Stop Shop, ami a Felvidékre kijáró nógrádiak körében is népszerű.
Támogatják a kisboltokat
Összességében tehát úgy tűnik, hogy a térségben a jövőben is lesz hol elkölteni a fizetést vagy éppen a nyugdíjakat, azonban a kisboltok helyét más vásárlási lehetőségek, jellemzően nagyobb áruházak veszik át. Az átalakuló vásárlási szokások ellenére a kormány továbbra is segíti a falusi üzletek működését. Korábban írtunk arról, hogy közel száz kisbolt kapott működési támogatást Nyugat-Nógrádban, a Magyar Falu Program jóvoltából kisbolt nyílt Mátraszőlősön, vegyesbolt nyílt Vizsláson, a szilaspogonyi kisbolt több mint 12 millió forintos pályázati támogatásban részesült, megújult a mátranováki kisbolt, és mások mellett fejlesztették a nagykeresztúri kisboltot is.
A salgótarjáni Stop Shop kapcsán járókelőket kérdeztünk meg a vásárlási szokásaikról, illetve arról, hogy milyen üzleteket látnának szívesen Nógrádban.