2024.11.02. 13:57
Tölgymatuzsálem a Nógrádikumok között: Vizslás-Újlak faóriását Petőfi is meglátogatta?
Vizslás-Újlakpuszta északi szélén húzódik a Kökényes-völgy, a védett márkházapusztai legelőerdő aljában. Az itt álló tölgymatuzsálem már évtizedek óta természetvédelmi oltalom alatt áll, a legutóbbi, karancslapujtői vármegyenapon pedig a Nógrádikumok listájára is felkerült.
Nevéhez méltóan a Kökényes-völgyben kökénybokrok állnak, tavasszal feltűnő a virágzásuk
Forrás: Nool.hu
Fotó: Faragó Zoltán archív
Vizslás sok évszázados történelmi múltjának ma is áll egy élő tanúja: az újlaki településrészben található tölgymatuzsálem - írja a település Nógrádikum pályázatra beadott anyaga.
Vizslás-Újlak északi végétől rövid sétát követően érhető el a Kökényes-völgy bejárata. A völgy egy része 1977 óta helyi védettségű természeti terület. A különleges természeti adottságú patakvölgyben található a kocsányos tölgy tanúfa, mellette pedig évszázados cser-, kőris-, fűz- és nyárfákból álló ligeterdő húzódik. A Kökényes-völgy környezete fás legelő jellegű, melyben különlegesen nagy értéket képvisel ez a tölgy matuzsálem. Törzskerülete 511 centméter, koronaátmérője 30, magassága 20 méter feletti.
"E különleges faegyed az Ipoly Erdő Zrt. Kelet-Cserháti Erdészetének kezelésében áll. Az erdészet kiemelt feladatának tekinti a faóriás környezetének folyamatos felügyeletét, gondozását. A fa tövében pad és asztal várja az erre látogatót egy kis pihenésre, a nagy idők nagy tanújával való találkozásra. Ez a környék ideális pihenő- és kirándulóhely. Főleg kora tavasszal jelent nagy élményt a terület bejárása, mivel ilyenkor a tavaszi hérics szőnyegszerűen borítja a területet" - áll a pályázati anyagban.
Petőfi Sándor is járt állítólag a tölgymatuzsálem alatt
Hozzáteszik: a matuzsálemet a helyiek Petőfi-fa néven ismerik, a monda szerint Petőfi Sándor egyik felvidéki útján betért a falu szélén álló Kutyakaparó csárdába. A helyiek szerint a költő a közelben lévő öreg tölgyet is felkereste. Azt nem tudjuk, hogy ennek van-e valóságalapja, de az biztos, hogy a helyi lakosság nagy becsben tartja a fát, hiszen élő tanúja a helyiek megélhetésért vívott küzdelmének. A Vizslás-Újlak területén álló kocsányos tölgy korát a pályázati anyag 300 évesnél is többre becsüli.
A Kökényes-völgy további érdekessége, hogy az ezredfordulóig itt állt a mai Magyarország legnagyobb vadkörtefája is az soproni erdészeti egyetem hallgatóinak felmérése alapján. A 272 centiméter mellmagassági törzsátmérővel rendelkező vadkörtefa az egykor lakott Kökényes-puszta mellett állt.