2024.11.28. 19:54
A turizmusfejlesztési hozzájárulás nagyot ugrik 2025-ben
Közel 107 milliárd forint állami fejlesztési keretből támogatják 2025-ben a turisztikai fejlesztéseket. Az ágazatból ugyanekkor több mint 90 milliárd forint turizmusfejlesztési hozzájárulás érkezhet.
Turisták a Vajdahunyad vára kapujánál a Városligetben 2024 áprilisában
Forrás: MTI
Fotó: Jászai Csaba
A 2025. évi költségvetés kiadási előirányzatai között 106,6 milliárd forinttal szerepelnek a turizmusfejlesztések – olvasható a parlament oldalán közzétett javaslatsorban.
A költségvetés turizmusfejlesztési hozzájárulásból származó tervezett bevétele 90,2 milliárd forint, ez a bázisévi eredeti, 54,5 milliárd forint előirányzathoz képest 65,5 százalékkal magasabb – derül ki a törvénytervezetből, amely szerint e plusz elsősorban a bázisévi bevételek teljesülésének, valamint a vendéglátó- és a kereskedelmi szálláshely-forgalom növekedésének köszönhető.
A jövő évi turisztikai fejlesztési kiadásokra
106 milliárd 619 millió forint központi költségvetési támogatást szánnak, ami több is lehet, méghozzá a tervezett összegen felüli bevétel időarányos részével.
A turizmusfejlesztési hozzájárulást az étkezőhelyi vendéglátásban az étel, és a helyben készített, nem alkoholtartalmú ital értékesítése, a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás, valamint bizonyos esetekben a „hop-on hop-off” buszos városnéző szolgáltatás áfa nélküli ellenértéke után kell fizetniük az érintett vállalkozásoknak, mértéke 4 százalék.
A stratégiai iparág az elmúlt években töretlenül jól teljesít, ami a növekvő arányú GDP-hozzájárulás és a foglalkoztatotti létszám szempontjából egyaránt fontos – írja elemzésében a Világgazdaság.
Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia
A Magyarországon pihenő vendégek és a vendégéjszakák száma is emelkedik, a jövőben szükséges fejlesztéseket, illetve a fejlesztési irányvonalat a 2017-ben megalkotott, majd 2020-ban aktualizált, de változatlanul 50 millió vendégéjszakát célzó Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia 2030 – Turizmus 2.0-ban rögzítették.
Eszerint
a fejlesztésközpontú gondolkodást a marketing és az értékesítés szerepének növekedése váltja fel.
Kiemelt feladat továbbra is a digitalizáció széles körű elterjesztése, mind a turisztikai ágazat szolgáltatói körében, mind az ágazat irányításában.
Célként fogalmazódott meg a sikeres belföldi turizmus mellett a nemzetközi beutazó turizmus szinten tartása, valamint az egy főre jutó turisztikai költés megnövelése. A külföldi vendégforgalom szinten tartása óvatos célkitűzés, hiszen a beutazó turisták száma és az általuk eltöltött vendégéjszakáké is kiemelkedő mértékben, a belföldit meghaladó volumenben bővült 2024-ben, és további növekedésre van esély a repülőtér megvásárlása és tervezett fejlesztése révén az állam oldaláról.
A közel 107 milliárdos fejlesztési előirányzatból finanszírozzák
- a külföldi és belföldi keresletet élénkítő turisztikai országmarketinget;
- a Kisfaludy Turisztikai Fejlesztési Program végrehajtását;
- a turizmus-vendéglátás ágazati program lebonyolítását;
- és Magyarország 2025. évi Oszakai Világkiállításon történő megjelenését, ideértve az előkészítést, például a pavilon építését és berendezését, valamint a lebonyolítás feladatait.
A 2025-ös turisztikai fejlesztések további részletei ide kattintva olvashatók el.