Standard & Poor's

2020.02.15. 21:52

Pozitívra javították a magyar államadós-osztályzat kilátását

Felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az eddigi stabilról a hosszú és rövid lejáratú, devizában és forintban fennálló magyar államadósság-kötelezettségek befektetési ajánlású, „BBB/A-2” szintű besorolásának kilátását pénteken a Standard & Poor's, mindenekelőtt a magyar gazdaság váratlanul erőteljes növekedési teljesítményével indokolva a lépést.

Egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings ugyancsak pénteken változatlan stabil kilátással megerősítette Magyarország szintén „BBB” fokozatú államadós-besorolását.

A Standard & Poor's pénzügyi szolgáltató csoport globális minősítési részlege (S&P Global Ratings) csaknem pontosan egy évvel a magyar szuverén osztályzat legutóbbi felminősítése után javította a besorolás kilátását további felminősítést valószínűsítő pozitívra.

A cég 2019. február 15-én emelte egy fokozattal a jelenleg is érvényes – a kilátás pénteki javításával egy időben megerősített – „BBB/A-2”-re a besorolást az addigi „BBB mínusz/A-3”-ról.

Az osztályzati kilátás javításához fűzött, péntek éjjel Londonban ismertetett értékelésében az S&P kiemelte:

a pozitív kilátás azt jelenti, hogy a cég 24 hónapon belül javíthatja a magyar osztályzatot, ha a magyar gazdaság teljesítménye a továbbiakban is erőteljesebb és kiegyensúlyozottabb lesz, mint a vele összehasonlítható társgazdaságoké.

A hitelminősítő szerint javulhat a magyar osztályzat akkor is, ha az államháztartási hiány az előrejelzési távlatban jelentősen csökken.

Ha a cég a magyar besorolást egy fokozattal „BBB plusz”-ra emeli, akkor Magyarországot már csak egy fokozat választaná el az elsőrendű „A” kategóriás befektetési sávtól.

Az S&P kiemelte: azzal számol, hogy a magyar gazdaság erős növekedési környezetében is sikerül kordában tartani a makrogazdasági egyensúlytalanságokat.

A hitelminősítő felidézte, hogy 2019 első három negyedévében a növekedés éves összevetésben elérte az 5,1 százalékot.

A cég közölte:

2019 egészére valamivel lassabb, 4,9 százalékos növekedést valószínűsít, de ez is a legerősebb növekedési teljesítmények között lesz az Európai Unióban.

Az S&P Global Ratings elemzése szerint a pozitív kilátás tükrözi a cég azon várakozását is, hogy a lebegő árfolyamrendszer és a még mindig alacsony munkaköltségek alátámasztják a magyar gazdaság külső versenyképességét, fékezve egyben a folyómérleg-pozíció erózióját.

Jóllehet bizonyos jelek a gazdaság túlfűtöttségére utalnak – ezek közé tartozik a feszes munkapiaci helyzet -, a külső versenyképességet terhelő kockázatok rövid távon korlátozottnak tűnnek – áll az S&P helyzetértékelésében.

A cég hozzáteszi: bár a magyar államadósság-ráta a térségben a legmagasabbak közé tartozik, a szilárd gazdasági növekedés és az ehhez társuló, valamelyest feszesebb költségvetési politika várhatóan elősegíti, hogy az adósságráta lefelé tartó pályán maradjon.

A hitelminősítő várakozása szerint a kormányzati likvid eszközöktől megszűrt államadósság-ráta a hazai össztermék (GDP) 60 százaléka alá csökken 2021-ben.

A „BBB/A-2” besorolást

alátámasztja a rugalmas, exportvezérelt magyar gazdaság, az erőteljes külső profil, a magánszektor alacsony adósságterhe és a rugalmas árfolyamrendszer.

Az egyes kormányzati ágak közötti fékek és ellensúlyok rendszerének viszonylagos gyengesége, a mérsékelt vagyoni szint, valamint a magas, jóllehet csökkenő államadósság-ráta jelenti a magyar besorolás fő korlátait – fogalmaz pénteki londoni elemzésében a hitelminősítő.

Az S&P Global Ratings közölte: a magyar gazdaság növekedési üteme a magyar államadós-besorolás tavaly februári felminősítése óta meghaladta a cég várakozásait, és a 2019 egészére valószínűsített 4,9 százalékos gazdasági növekedés több százalékponttal gyorsabb az Európai Unió átlagánál.

Ha a magyar gazdaságot nem éri külső sokk, az S&P várakozása szerint a magyar hazai össztermék az idén 3,5 százalék körüli ütemben bővülhet.

A cég hangsúlyozza, hogy ez is erőteljes növekedési ütem lenne, és elősegíti Magyarország további jövedelmi felzárkózását a gazdagabb EU-gazdaságokhoz.

Az S&P szerint ugyanakkor kevés ok van annak feltételezésére, hogy a magyar gazdaság tartósan függetleníteni tudja magát a német ipari termelés gyengeségétől, tekintettel arra, hogy az export a magyar GDP-érték hozzávetőleg 85 százalékát teszi ki, és a teljes export 16 százalékát az autóipar adja.

Mindemellett a magyar gazdaság a kapacitások szűkösségével is küszködik; a 3,4 százalékos munkanélküliség például a negyedik legalacsonyabb arány az EU-ban.

Ráadásul a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) miatt várható az EU strukturális és kohéziós juttatásainak csökkentése is, és a magyar gazdaság a jelenlegi előrejelzési távlat későbbi éveiben valószínűleg ezt is megérzi majd.

Mindezt egybevetve a Standard & Poor's azzal számol, hogy a magyar hazai össztermék növekedési üteme közelíteni fog a hosszú távlatban mért 2-2,5 százalékos rátához.

A Fitch Ratings is péntekre tűzte ki az S&P besorolásával azonos magyar államadósság-osztályzat idei első vizsgálatát. A Fitch péntek éjjel Londonban közölte, hogy változatlan stabil kilátással megerősítette a magyar szuverén besorolását.

Ehhez fűzött elemzésében a cég kiemelte, hogy az idén 3,5 százalékos, 2021-ben 2,8 százalékos növekedést vár a magyar gazdaságban.

A Fitch is a magyar besorolás gyengeségei közé sorolta a magas – 2019 végén 66,5 százalékos – államadósság-rátát, hangsúlyozva: az azonos besorolású szuverén adósok mediánértéke 41,1 százalék.

A cég kiemelte azt is, hogy a csökkenés mértéke lassú: az elmúlt évtizedben 14,1 százalékponttal csökkent a GDP-arányos államadósság-ráta.

A Pénzügyminisztérium közleménye

A szaktárca az S&P indoklására utalva hangsúlyozza:

a kedvező döntés egyik legfőbb oka a várakozásokat felülmúló, kiegyensúlyozott gazdasági növekedés, amely elsősorban a reálbérek emelkedésének, az építőiparnak, valamint a bővülő autóexport-kapacitásoknak köszönhető.

A magyar gazdaság utóbbi két évben mutatott 5 százalék körüli növekedését az EU-tagországok egyik legmagasabbjaként emeli ki az S&P. A hitelminősítő várakozása szerint 2020-ban ez az érték 3,5 százalékra szelídül majd, amely még mindig kiemelkedőnek mondható az erős hazai kereslet, valamint a támogató gazdaságpolitika mellett.

A hitelminősítő üdvözölte a jelentős adósságráta-csökkenést, amely az adósság egészségesebb szerkezetével és költségvetési fegyelemmel párosul.

Az S&P pozitív döntésének hátterében áll továbbá Magyarország erős külső versenyképessége is, az ellenálló exportvezérelt gazdaság, és a magánszektor alacsony eladósodottsága

- húzták alá.

Az S&P a 2019 februárjában BBB szintre emelt magyar hitelminősítési besorolás kilátásjavításával a felminősítésre is jóval nagyobb esély van az elkövetkezendő két évben – jelezte a Pénzügyminisztérium.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában