A koronavírus-járvány komoly terhet ró a családokra és a vállalkozásokra, ezért – mint arról már portálunkon is beszámoltunk – a kormány a gazdaságvédelmi akcióterv intézkedéseit újabbakkal egészítette ki. Ezek között szerepel, hogy január elsejétől a kis- és középvállalkozások, valamint az egyéni vállalkozók iparűzési adóját a felére csökkentik. Mindez azt jelenti, hogy milliárdok maradnak a magyar cégeknél a pénzügyi stabilitásuk megőrzésére, munkahelyteremtésre és fejlesztésre. Az intézkedés minden gazdasági szektorban érezteti hatását Nógrádban is.
A kkv-k a magyar gazdaság motorjai
– A tavalyi év történelmi kihívásai jelentős fejtörést okoztak minden cégvezető számára. A Silver 2009 Kft. a múlt esztendőben is komoly beruházásokat, fejlesztéseket tervezett, amelyek jelentős része meg is valósult ugyan, de lényegesen több munkát és energiát vett igénybe, mint azt gondoltuk – mondta el Deák Attila. A salgótarjáni Silver Tüzép tulajdonosa hozzátette: büszke arra, hogy a dolgozói létszámot nem kellett csökkenteni, sőt igazából még munkahelyeket is tudtak teremteni a járvány ideje alatt. A számokat tekintve nagyságrendileg hozták a kitűzött célokat.
– Ezt elsősorban azért sikerült elérni, mert a csapatom fegyelmezetten és példaértékűen viselkedett ebben az embert próbáló időszakban is. Ez egyaránt igaz a vállalat generálkivitelező szegmensére, illetve a Tüzép munkavállalóira is. További jó hír, hogy Pásztón sikerült egy telephelyet vásárolni, ahol terveink szerint február elején megnyílhat az ottani Tüzépünk is – tudtuk meg Deák Attilától. Kifejtette: ilyen szélsőséges gazdasági időszakban egy családi vállalkozás minden segítségnek, minden náluk maradt adóforintnak örül. Sokak számára megosztó lehet, hogy ez miért hasznos döntés, ha „csak” egy százalékról van szó, és azt is pont az önkormányzatoktól vonják el.
– Azonban, ha belegondolnak abba, hogy lehet, éppen ez a pár százezer vagy néhány millió forint nyújt majd elegendő forrást ahhoz, hogy az adott cég ne küldje el a dolgozóit, vagy éppen ki tudja fizetni a beszállítóit, akkor mindjárt más a helyzet. Egyébként azt se felejtsük el, hogy a kis- és középvállalkozások a gazdaság motorjai, és az egész ország számára fontos a viszonylag kiegyensúlyozott működésük fenntartása. Az idei évben is tovább fogjuk emelni a béreket, a zsebünkben maradt összeg jelentős részét erre szeretnénk fordítani. Ezenfelül folyamatosan bővítjük és fejlesztjük a telepeinket, újabb eszközöket vásárolunk, gyarapítjuk a gépjárműparkunkat. A tavalyi esztendőhöz hasonlóan idén is növelni szeretnénk a dolgozói létszámunkat, eleget téve az egyre bővülő mennyiségi és minőségi keresletnek – hangsúlyozta Deák Attila.
Minden forint jól jön most a vállalkozásoknak
Tőzsérné Szentgyörgyi Andrea vállalkozásán is segít az iparűzési adó csökkentése. A salgótarjáni cukrászdatulajdonos szerint nagy segítséget jelent az enyhítés a jelenlegi pénzügyi helyzetben.
– Nagyon nehéz időszakot élünk, ez vitathatatlan. Örülök a bejelentésnek, hiszen bármilyen összegű is a támogatás, az mind-mind nagyon jól jön most a vállalkozásoknak. Aki erre mást mond, az nem mond igazat. Az általam befizetett adó jelentős tétel, ha ennek a fele megmarad, azzal nagyon elégedett leszek, ugyanis számtalan más dologra tudom fordítani, akár a bérköltségekre is – mondta a tulajdonos, aki a járványhelyzet alatt is végig azon volt, hogy a dolgozóit meg tudja tartani.
– Valahogy át kell hidalnunk ezeket a kemény hónapokat, ha az iparűzési adóból megmaradt összeggel később a dolgozóim komfortérzetét tudom javítani, akkor nagyon fogok örülni. De nemcsak emiatt fog majd nagy könnyítést jelenteni, amikor nem kell majd befizetni. Tegyük fel, váratlan helyzet adódik, például elromlik egy gép, és venni kell egy újat. Az ilyen eshetőségre nem árt felkészülni, ezért ha marad majd a kasszában egy kis tartalék, segíthet az ilyen helyzetekben – részletezte Tőzsérné Szentgyörgyi Andrea, aki reménykedik benne, hogy hamarosan mindenki ki tud lábalni a jelenlegi körülményekből.
Az eszközbeszerzésben is hasznát veszik
– Ahogyan más vállalkozásoknak, úgy a megyeszékhelyen működő CZZ Étteremnek is nagy könnyebbség, hogy a kormány döntése alapján idén január elejétől felére csökken az iparűzési adó mértéke – mondta el Gyurkó József, az éttermet üzemeltető gazdasági társaság ügyvezető igazgatója. Mint fogalmazott, örül a döntésnek, hiszen a bevételek után fizetett, egyszázalékosra lecsökkent adóteher után több marad a vállalkozás kasszájában.
– Mivel a kisvállalkozásoknak minden fillér számít, így a megmaradt összeget tudjuk majd mire fordítani – fogalmazott Gyurkó József, aki arról is beszámolt: – Az elképzéseink szerint fejlesztésekre, különféle eszközök beszerzésére és a bérköltségek kifizetésére fordítjuk az iparűzési adó csökkentésével nyert forintokat.
Milliárdok maradnak náluk a stabil működésre 💸👀👇
Közzétette: NHC24 – 2021. január 9., szombat
Weblapfejlesztést tervez a megmaradó pénzből
Fodor Csaba karancslapujtői egyéni vállalkozóként méhész, illetve a helyi általános iskola büféjének tulajdonosa. Elmondta, mindkét téren katasztrofális évet zárt december 31-én.
– A méhészkedés szempontjából a tavalyi év nemcsak a világjárvány, hanem az időjárás miatt is rémes volt. A 2019-es árbevétel felét sikerült realizálni. Ugyanez mondható el az általános iskolai büféről, csak abban az esetben mindezt az okozta, hogy az oktatási intézmény március közepétől szeptember 1-ig, majd azt követően egész decemberben zárva volt. A kormány kezdeményezése, amely szerint a felére csökkentik az egyéni vállalkozásokra is vonatkozó iparűzési adót, nyilván pozitív. Persze ez nem egy hatalmas összeg, esetemben néhány tízezer forint pluszt jelent – mondta Fodor Csaba. A karancslapujtői egyéni vállalkozótól megtudtuk, hogy a nála maradó összegből a méhészetének honlapját fejleszti majd.
Változatlan fizetéssel tarthatják meg dolgozóikat
Balya Szilvia a családi vállalkozásuknál, a salgótarjáni Bátony Guminál dolgozik. Elmondta, nekik sokat jelentett, hogy kevesebb adót kell fizetni, ők és a dolgozók is hálásak ezért a fontos segítségért.
– A kedvezményes feltételek miatt minden dolgozónkat meg tudtuk tartani a szokásos fizetésükkel. Ugyanúgy működtünk, mint eddig, de a munkánk kevesebb volt. A 2020-as év igen laposnak bizonyult. Nálunk vannak szezonok, amikor sokkal több feladat adódik, mint az év többi részében. Most ez kevésbé volt érzékelhető. Az új gumik eladási aránya olyan alacsony volt, amilyet még nem tapasztaltunk eddig. A szervizelések száma viszont emelkedett – fejtette ki Balya Szilvia.
Portálunknak azt is elmondta, hogy érezni lehetett az emberek takarékosságát. Nem ruháztak be új abroncsokba, és inkább feltetették a kissé kopottabb korábban használt garnitúrát. Valószínűleg azért is dönthettek így, mert a bizonytalanság miatt nem tudták, mire számíthatnak a jövőben, másrészt pedig nem is igazán volt hová utazni.
– Más vállalkozásokkal ellentétben mi kicsit jobb helyzetben vagyunk. Autóra, gumicserére és -szervizelésre mindig szükség van. Sajnos, sok cég tönkrement az állami segítség ellenére is, ám sokan vannak, akik a kedvezőbb adófeltételeknek köszönhetően tudtak talpon maradni – fogalmazott.
A szépségiparnak nagyon kell a segítség
Kovács Hetti salgótarjáni fodrász és egészségmentor lapunknak elmondta, hogy minden támogatás jól jön a jelenlegi helyzetben az egyéni vállalkozónak, így az iparűzési adó megfelezése is. Főleg, hogy a szépségiparban a koronavírus miatt igencsak visszaesett a forgalom az elmúlt egy évben. Sok vendég ugyanis a járvány miatt nem mer elmenni például fodrászhoz, kozmetikushoz vagy manikűröshöz sem.
A salgótarjáni vállalkozó arra is kitért, hogy a mostani támogatás nagyon fontos mindenki számára, hiszen a szépségipar mellett a turizmust, a kultúrát és egyéb ágazatokat is megviseli a vírushelyzet. Kovács Hetti kiemelte továbbá, hogy nagyon örült tavasszal a kormány döntésének, amikor jó néhány hónapig nem kellett járulékot fizetni. Ez igen nagy segítség volt minden vállalkozó számára.
Gazdaságélénkítő lehetőség
A Kutyori-Konyha Kft. már több mint 15 éve foglalkozik gyümölcsök és zöldségek feldolgozásával. Tíz esztendeje Hont az otthona a családi manufaktúrának. Balla Györgyi, a vállalkozás ügyvezetője elmondta: az iparűzési adó felére csökkentésével megmaradt összeget építő jellegű célokra fordíthatják.
– Vállalkozásunk a fennmaradó összeget termékfejlesztésre és a munkaerő finanszírozására tudja költeni. Egy ilyen gazdaságélénkítő lehetőséggel úgy szeretnénk élni, hogy a jövőbe tekintve az hasznos legyen a továbbfejlődésünk szempontjából is – tette hozzá. A Kutyori-Konyha Kft. két éve érvényesül a kiskereskedelem területén is, s az ügyvezető úgy látja: bár a járványhelyzet kihatott a manufaktúra életére is, de mindent latba vetve egy viszonylag eredményes évet sikerült a hátuk mögött hagyni. Balla Györgyi nagy vágya, hogy manufaktúrájukkal hozzájáruljanak a gasztroturizmus fellendítéséhez Honton. Egy, ebből a célból kialakított bemutatóhelyen a hagyományos lekvárok és szörpök készítésén túl a település szépségeit és értékeit is megismertetnék az érdeklődőkkel.