Folt a hírnevén

2021.02.02. 10:25

Nők és ázsiaiak hátrányos megkülönböztetése miatt fizet a Google

Több mint 5500 munkavállalójának és egykori pályázónak hajlandó összesen 2,6 millió dolláros (765 millió forintos) kártérítést fizetni a Google.

Google CEO Sundar Pichai testifies during a House Judiciary Committee hearing on Capitol Hill in Washington, DC, December 11, 2018. - Google chief executive Sundar Pichai was grilled by US lawmakers over allegations of "political bias" by the internet giant, concerns over data security and its domination of internet search. (Photo by SAUL LOEB / AFP)

Forrás: AFP

Fotó: Saul Loeb

A digitális technológiai óriásvállalat ezzel lezárja azt az eljárást, amely amiatt indult ellene, hogy a vádak szerint

hátrányos megkülönböztetésben részesítette az ázsiai származású szakembereket és a nőket

Kalifornia és Washington államban.

Az eljárás négy évvel ezelőtt indult, miután a munkaügyi minisztérium egy vizsgálatából kitűnt, hogy a Google nem egységes bérezést alkalmaz. A kérdés részletes feltárása során kiderült, hogy az óriáscég 2014 és 2017 között kevesebb fizetést adott a nála alkalmazott nőknek, mint az ugyanabban a pozícióban dolgozó férfiaknak.

A Google határozottan tiltakozott a vádak ellen, és azt állította, hogy azok nem megalapozottak. Végül hajlandó volt a megegyezésre az ügyben, bár azt továbbra sem ismerte el, hogy bármilyen hibát követett volna el.

„Abban hiszünk, hogy mindenki a teljesítménye után kapja a fizetését, nem pedig az alapján, hogy ki az illető. Cégünk nagy gondot fordít arra, hogy a felvétel és a bérezés igazságos és elfogulatlan legyen” – tudatta a Google hétfői közleményében.

A hétfői megegyezés értelmében a vállalat

1,35 millió dollárt fizet ki több mint 2500 informatikusként foglalkoztatott nőnek,

hogy ezzel kárpótolja őket a munkaügyi minisztérium által firtatott korábbi diszkriminációért. További 1,23 millió dollárt juttatnak el olyan nőknek és ázsiai származásúaknak (összesen 1700 embernek), akik korábban állásra jelentkeztek a vállalathoz, de végül nem vették fel őket.

A kiegyezés újabb foltot ejt a Google eddigi hírnevén, amely szerint a cég kifejezetten odafigyel munkavállalóira, számos juttatással szinte elkényezteti őket. Az utóbbi években a Google több alkalmazottja is nyíltan beszélt problémákról, például olyan esetekről, amelyekben

magas rangú férfi vezetők hozzájuk beosztott nőket zaklattak.

Januárban a Google több száz alkalmazottja érdekvédelmi szervezetet hozott létre, ami igazi ritkaságnak számít a digitális technológiai szektorban.

Borítóképünkön Sundar Pichai, a Google indiai származású vezérigazgatója

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!